وبلاگ

سلامتی شما

اگه ورزش نمیکنی، منتظر این اتفاقات باش

Worst-Excuses-People-Give-for-Not-Exercising

اگه ورزش نمیکنی، منتظر این اتفاقات باش

ورزش نکردن عوارض جدی برای روح و جسم انسان به همراه دارد، به همین دلیل افرادی که به هیچ وجه ورزش نمی کنند باید در انتظار خطرات بسیار جدی باشند!

عوارض جدی ورزش نکردن برای روح و جسم

همه ما فواید درمانی ورزش و تمرین منظم را می دانیم که به حفظ فرم و عملکرد مناسب بدن کمک می کند و توصیه شده است که هر فرد سالم به طور منظم ۴۵-۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط انجام دهد. برخی از عادات سبک زندگی از جمله سیگار کشیدن، پرخوری و خوردن غذاهای مضر می تواند برای سلامتی مضر باشد و بی تحرکی نیز می تواند این مسئله را تشدید کند.

عوارض ورزش نکردن

ورزش منظم پیری را به تاخیر می اندازد اما بی تحرکی می تواند خطر مرگ زودرس را افزایش دهد و باعث مرگ و میر بیشتر در سراسر جهان نسبت به مصرف دخانیات یا دیابت شود. در ادامه این بخش  عوارض ورزش نکردن را بیان خواهیم نمود.

قلب ضعیف تر می شود

ورزش قلب را در حالت پمپاژ و فعال نگه می دارد. تمرینات هوازی و کاردیو اگر به طور منظم انجام شوند با ضربان قلب خوب و کاهش خطر بیماری های قلبی مرتبط هستند. با این حال، اگر ورزش نکنید یا مدت طولانی هیچ گونه فعالیت بدنی نداشته باشید، عملکرد قلب شما ضعیف شده و بر کارهای روزمره تأثیر می گذارد. در این صورت ضربان قلب مختل و با تنگی نفس مواجه می شوید و همراه با عادات غذایی نامناسب، در برابر افزایش مشکلات قلبی و همچنین سطح کلسترول آسیب پذیر خواهید بود.

عضلات تحلیل می روند

یکی از مهم ترین نقش های ورزش این است که سلول های عضلانی را در فرم خوبی نگه می دارد و آنها را تقویت می کند. وقتی ورزش نمی کنید یا فعالیتی ندارید نه تنها تمام پیشرفت های قبلی را خنثی می کنید بلکه این کار می تواند قدرت عضلانی تان را کاهش دهد و باعث احساس ضعف بسیار بیشتری شود به عبارت ساده، ماهیچه ها ضعیف می شوند و سپس بخش زیادی از ماهیچه های مورد نیاز برای تنفس و آنهایی که حرکت را تسهیل می کنند از دست می دهید.

حتی برداشتن وزنه های ساده می تواند سخت به نظر برسد و عملکرد ماهیچه ها ممکن است مانند قبل پرانرژی یا مفید نباشند همچنین عضلات ضعیف ممکن است کارها و فعالیت های روزمره شما را دشوار کند.

خواب خوبی نخواهید داشت

ورزش ارتباط مستقیمی با کیفیت خواب خوب دارد و اگر خواب خوبی نداشته باشید و ورزش انجام ندهید، خود را در معرض خطر بیماری ها قرار می دهید. وقتی با شدت زیاد تمرین می کنید یا بعد از دویدن سریع خسته به رختخواب می روید به احتمال زیاد از خواب لذت می برید و با انرژی از خواب بیدار می شوید پس ورزش استرس را از بین می برد و محرک خواب است.

آنچه باید به خاطر داشت این است که کیفیت پایین و ساعات کمتر خواب به صورت روزانه با تعدادی از مسائل متابولیک و هورمونی از جمله خطر دیابت، افزایش وزن، ضعف در سلامت روان مرتبط است.

استقامت خود را از دست می دهید

ورزش استقامت را افزایش می دهد اما وقتی ورزش نمی کنید در معرض خطر بیماری قرار می گیرید و در مدت زمان بسیار کوتاهی ضعیف می شوید. به یاد داشته باشید، استقامت به عنوان یک معیار کلیدی برای تعیین میزان سلامت و تناسب اندام شما با توجه به سن محسوب می شود.

سطح قند خون مختل می شود

دیابت نوع ۲ یک عامل خطر و متأسفانه در کشور ما بسیار شایع است. این یک اختلال متابولیک است که با علائم زیادی مشخص می شود و یکی از تغییراتی که می تواند عملکرد قند خون را مختل کند نداشتن فعالیت بدنی است.

از آنجایی که ورزش نقش مهمی در تعیین نحوه پردازش کربوهیدرات ها در بدن دارد ورزش نکردن می تواند افزایش قند خون را تسریع کند، سطح التهاب را افزایش دهد و شما را مستعد چاقی کند.

بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد

مغز مانند یک ماهیچه است که می توان آن را با ورزش تقویت کرد تا بهتر کار کند اما با افزایش سن ضعیف تر می شود و حافظه شما شروع به ضعف می کند. تحقیقات نشان داد که افراد ۴۵ تا ۴۹ سال شواهدی از افت شناختی را نشان دادند.علائم از دست دادن حافظه می تواند از ۲۰ یا ۳۰ سالگی شما شروع شود که ورزش به عنوان یک عامل محافظ در برابر کاهش حافظه و زوال عقل عمل می کند.

سلامت روان را تحت تاثیر قرار می دهد

ورزش در حفظ سلامت روان اهمیت دارد و عدم تحرک بدنی خطر افسردگی و اضطراب را در نوجوانان افزایش می دهد. یک مطالعه نشان داد کسانی که ورزش می کردند ۴۳.۲ درصد کمتر در مقایسه با بزرگسالانی که به طور منظم ورزش انجام نمی دادند دچار بیماری روانی شدند. فقط یک ساعت ورزش در هفته می تواند خطر افسردگی و علائم افسردگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مدیریت نکردن استرس می تواند منجر به انواع بیماری ها از سردرد تا فشار خون بالا شود اما خوشبختانه ورزش می تواند به غلبه بر آثار منفی استرس کمک کند.

خطر سرطان را افزایش می دهد

ورزش نکردن با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است اما انجام ورزش منظم اثرات مفید زیادی بر بدن از جمله کاهش سطح هورمونهای جنسی (افزایش سرطان سینه و روده بزرگ )، کاهش التهاب، افزایش متابولیسم و جلوگیری از چاقی دارد. در سراسر جهان از هر ۴ بزرگسال ۱ نفر از نظر جسمی بی تحرک است و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

استخوانها ضعیف می شود

علاوه بر نوشیدن شیر، فعالیت فیزیکی می تواند به سلامت استخوان ها کمک کند و تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش دهد. ورزش برای سلامت استخوان ها به ویژه در افراد بالای ۲۰ سال هنگامی که از دست دادن استخوان به امری عادی تبدیل می شود اهمیت دارد.

ورزش و تمرینات مقاومتی در هر سنی می توانند توده استخوانی را افزایش دهند. برای جلوگیری از پوکی استخوان، در مقابل آرتروز توصیه می شود، ورزشهای قدرتی مانند پرش، ایروبیک، تمرینات با وزنه، دویدن و تنیس را انجام دهید. تمرین تای چی همچنین ممکن است به حفظ تعادل و کاهش خطر افتادن کمک کند.

منجر به مرگ زودرس می شود

ممکن است ورزش کردن خسته کننده باشد و لاغر نشوید اما با افزایش طول عمر همراه است. وقتی ورزش نمی کنید خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهید این می تواند باعث مرگ زودتر شود. بی تحرکی ۹ درصد خطر مرگ را در سراسر جهان افزایش می دهد و با کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی عدم تحرک بدنی ، سالانه حدود ۱ تا ۳ میلیون مرگ کمتر رخ می دهد.

منجر به عادات غذایی ناسالم می شود

ورزش صرف نظر از سن می تواند به انتخاب گزینه های غذایی سالم تر کمک کند. تمرینات هوازی مانند دویدن یا دوچرخه سواری بر نواحی مغزی تأثیر می گذارد. مطالعات نشان داد که وقتی این ناحیه تحریک می شود توانایی فرد را در انتخاب غذاهای پرکالری کمتر می کند.

سطح کلسترول را افزایش می دهد

کلسترول در ساختن سلول های سالم مهم است. کلسترول خوب HDL کمک می کند تا بدن شما کلسترول بد را از خون پاک کند. کلسترول بد باعث افزایش رسوب چربی در عروق خونی در طول زمان می شود و عامل اصلی بیماری قلبی، سکته مغزی و درد قفسه سینه است.

سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می کند

هرگونه فعالیت بدنی از پیاده روی گرفته تا وزنه برداری می تواند به سیستم ایمنی بدن شما در مقابله با عفونت کمک کند. ورزش کمتر از یک ساعت در تقویت گلبول های سفید خون که در دفاع از بدن نقش دارد، موثر است. ورزش همچنین ممکن است به از بین بردن باکتری ها ریه کمک کند که این امر احتمال بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا را کاهش می دهد.

باعث افزایش وزن می شود

با افزایش سن ، کاهش وزن بسیار دشوار می شود. افزایش سن یکی از بزرگترین عوامل موثر بر میزان متابولیسم پایه است و این روند سال به سال کاهش می یابد. همچنین عدم تحرک بدنی باعث افزایش چربی شکمی در مردان و زنان می شود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • قيمت
  • افزودن به سبد خرید
  • دسترسی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه